Owczarek Staroniemiecki (OS) Altdeutsche Schaferhunde


To linia Owczarka Niemieckiego , inny typ Owczarka Niemieckiego.
Owczarek Staroniemiecki jest potomkiem psów Stephaniza. Z historią rasy owczarka niemieckiego można zapoznać się tutaj :
https://psy-pies.com/artykul/historia-owczarka-niemieckiego,1293.html

Po Wojnie Światowej bardzo intensywnie odbudowywano zdziesiątkowaną populację ON, stosując bardzo często krzyżowanie  wsobne. W NRD bardzo rygorystycznie przestrzegano zasad SV (długi włos uznawano za wadę) i hodowla osobników długowłosych była zakazana. Cechy tej jednak nie dało się wyeliminować z populacji  owczarka. Osobniki długowłose rodziły się po rodzicach krótkowłosych i niejednokrotnie były bardziej poszukiwane i droższe, niż te z krótkim włosem. Hodowano i hoduje się więc te piękne psy poza SV pod patronatem innych Klubów i organizacji kynologicznych. Moda, tendencje hodowlane, zapotrzebowanie na określony typ psa to wszystko doprowadziło również do wyodrębnienia linii ON użytkowej i eksterierowej. Najdłużej pierwotny, zdrowy i prawidłowo zbudowany typ owczarka, taki znany jeszcze z przed wojny utrzymywał się na terenach byłej DDR. Owczarek staroniemiecki powstał właśnie z tych owczarków w tzw. "starym typie", bardzo często utożsamiany jest więc z psami z "linii DDR".  Aby wyróżnić te zdrowe i prawidłowo zbudowane psy, których hodowla oparła się zachodniej modzie, zaczęto posługiwać się nazwą Altdeutsche Schaferhunde (Owczarek Staroniemiecki) i psy te mają właśnie taki wpis w rodowodzie. W Niemczech (podobnie jak w Polsce) hodowane są owczarki niemieckie długowłose, mające zacznie bardziej kątowane kończyny i opuszczony długi zad  -nazywane są LanghaarSchaferhunde lub LangstockhaarSchaferhunde. Jakie cech więc wyróżniają owczarka staroniemieckiego?
Charakter: to mocny, pewny siebie pies o zrównoważonym charakterze. Bardzo inteligentny i jednocześnie chętny do pracy, lubiący nowe doznania. Brak w nim tak częstego u ON pobudzenia i nadaktywności.  Bardzo wszechstronny, doskonały jako pies rodzinny, kochający i dbający o dzieci. Spokojny, niehałaśliwy, budzi respekt swoją postawą i wyglądem , doskonały więc jako obrońca.  Doskonale sprawdza się jako pies pracujący w służbach ratowniczych oraz jako pies asystujący.
Sylwetka: to piękny mocny pies, bardzo dobrze umięśniony z głęboką klatką piersiową, szerokim frontem, mocnej kości. Prosta linia grzbietu z lekko opadającym zadem. Głowa duża z szerokim czołem i wyraźnie zaznaczonym stopem. Jako kłusak pięknie prezentuje się w ruchu  o  przestrzennym wysuwistym chodzie.
Szata: Obfita o długim włosie i doskonałym wykolorowaniu w pierwotnych wariantach umaszczenia:
Umaszczenie czarne, jak Nasz Boss, Thorn, Vario, Laleczka, Nemezis, E’Blitz
Umaszczenie wilczaste, jak Nasza Lala, Gucci 
Umaszczenie ciemno wilczaste (Schwarz grau), jak Nasz Grande, Eagon
Umaszczenie srebrne, jak Nasza Gina 
Umaszczenie niebieskie, jak Nasza Nilima
Umaszczenie bicolor , jak Nasza Mazikeen